Części zamienne - przeguby

 

Przeguby

 

Przegub napędowy stanowi rodzaj sprzęgła łączącego dwa wały i tworzącego kąt o różnej szerokości. Przegub jest częścią półosi napędowej.

Przeguby napędowe stosuje się w pojazdach z przednim i tylnym napędem: osobowych, ciężarowych.

Zapewniają one płynne przenoszenie momentu obrotowego, co powoduje uniknięcie przyśpieszeń i szarpnięć pojazdu.

Budowa

Przeguby synchroniczne są precyzyjnie zbudowane ze stali. Należy je chronić przed korozją smarując odpowiednimi preparatami.

Ważną rolę pełnią osłony przegubów. Mają one różne kształty i wymiary, ale powinny one być elastyczne, co zapewnia odpowiednie uszczelnienie oraz stanowi ważne zabezpieczenie.

Rodzaje przegubów

Wyróżniamy przeguby:

asynchroniczne i synchroniczne (homokinetyczne), proste, krzyżakowe i dwukrzyżakowe (Cardana), Weissa, Tracta, Birfielda

Uszkodzenie i zużycie przegubów

Na uszkodzenie przegubów napędowych spory wpływ ma zła jakość ich gumowych osłon . Zużycie gumy, wszelkie rozwarstwienia, czy przecięcia- wskazują, że osłony należy jak najszybciej wymienić. Uszkodzenia osłon powodują, że do przegubów może przedostać się piasek, woda, bądź inne zanieczyszczenia. Może również wyciekać z nich smar. W rezultacie następuje luz przegubu, korozja, zatarcia powierzchni i napęd nie jest kierowany na koło. W takim wypadku wymiana jest już pracochłonna i dość kosztowna.

Warto wiedzieć, że na stan techniczny przegubów ma również wpływ sposób jazdy kierowcy. Przy gwałtownych startach z miejsca, dochodzi do zbytniego obciążenia przegubów, co powoduje ich szybkie zużycie. O uszkodzeniu przegubów świadczy hałas z okolic piasty, albo specyficzne drgania odczuwalne przy skręconych kołach. Przegub wału napędowego w każdej chwili może się zerwać.

Wymiana i naprawa przegubów

Przegub wału napędowego można wymienić samodzielnie. W tym celu należy kupić nowy przegub, następnie wyjąć półoś ze skrzyni biegów. Przy okazji warto wymienić osłony, a nowe wypełnić smarem.

Jeśli do tej pory nie wymieniałeś sam przegubów, to z pewnością zajmie ci to sporo czasu. Może warto skorzystać z fachowej pomocy i wymienić je w warsztacie?

Nowe przeguby wałów napędowych możesz kupić w naszym sklepie internetowym. Ceny są zróżnicowane, uzależnione od konkretnego producenta.

cofnij
Crystan.pl - wały napędowe Warszawa, podpory i krzyżaki samochodowe, regeneracja wałów napędowych
Powered by: Talem Technologies