Części zamienne - półosie

 

Półosie

 

Półoś stanowi istotny element układu napędowego pojazdów ciężarowych, sprzętu budowlanego i rolniczego. Łączy ona skrzynię biegów, lub most napędowy z piastą koła. Dzięki półosi możliwe jest przerzucenie momentu napędowego (obrotowego) z silnika na koło samochodowe. Wyróżniamy półosie sztywne, lub przegubowe. Ich rodzaj zależy od rodzaju kół (kierowane lub niekierowane) i zawieszenia (zależne lub niezależne).

Budowa półosi

Półoś składa się z ramion, kosza i krzyżaków. Półosie posiadają wałek i dwa przeguby (stały oraz o dużym kącie odchylenia), które zapewniają płynność podczas jazdy.

Uszkodzenie i zużycie półosi

Uszkodzeniom i zużyciu ulegają najczęściej półosie w pojazdach z napędem typu FWD i AWD. Związane jest to z większym kątem zginania półosi powodującym dodatkowe obciążenie. Dobrej jakości półosie wytrzymują latami, jednak niektóre czynniki zewnętrzne powodują ich szybsze zużycie, a nawet uszkodzenia. Główną rolę odgrywa sposób w jaki jeździmy pojazdem, a w szczególności gwałtowne ruszanie z miejsca, przy skręconych kołach. Nieszczelne osłony na przegubach powodują, że do środka przegubów wnikają rozmaite zanieczyszczenia, które powodują rozmaite uszkodzenia przegubów i półosi.

Wymiana i naprawa półosi

Uszkodzoną półoś należy wymienić. Można to zrobić samodzielnie, lub w specjalnym punkcie oferującym takie usługi. Jeśli decydujesz się sam wymienić półoś to będziesz potrzebował podnośnik kolumnowy, lub kanał. Zwykły lewarek może okazać się nieskuteczny. Pod tylne koła, dla bezpieczeństwa, należy podłożyć kliny. Następnie kolejno luzujemy śrubę półosi oraz śruby koła i unosimy samochód. Jeśli wymieniamy lewą półoś- należy spuścić olej ze skrzyni biegów. Odkręcamy półoś od skrzyni biegów i śrubę mocującą sworzeń wahacza do piasty. Podnosząc pojazd delikatnie wyjmujemy półoś i montujemy nową.

Przy wymianie półosi należy zwrócić szczególną uwagę na to, by jej nie upuścić, ponieważ może to spowodować nawet niewielkie (i niewidoczne na pierwszy rzut oka) uszkodzenia osłon.

Rodzaje półosi

Półosie dzielą się ze względu na sposób obciążenia. Wyróżniamy półosie: niedociążone, częściowo odciążone i odciążone

Gdzie można wymienić, albo naprawić półosie?

Crystan oferuje szeroki asortyment części układu napędowego. Nasza firma zapewnia wybór produktów najwyższej jakości, a szczególnie polecamy: krzyżaki samochodowe, półosie, przeguby napędowe.

Wszystkie produkty można zamówić w sklepie internetowym. Oferujemy korzystne promocje i rabaty na części do ciężarówek, krzyżaki i podpory. Przy zakupie od kwoty 250 zł zapewniamy darmową wysyłkę. Jeśli masz pytania, lub wątpliwości odnośnie produktów to zachęcamy do pytania drogą telefoniczną, lub mailową. Wszystkim Klientom zapewniamy fachową pomoc oraz odpowiedź na każde zapytanie ofertowe.

cofnij
Crystan.pl - wały napędowe Warszawa, podpory i krzyżaki samochodowe, regeneracja wałów napędowych