Części zamienne - podpory

 

Podpory

 

Podpory to elementy konstrukcji wałów napędowych w pojazdach tylno- napędowych: ciężarowych, osobowych i dostawczych. Podpora pełni praktyczną funkcję wpływając na redukcję drgań wału napędowego. Stąd na trwałość podpory ma wpływ wcześniejsze wyważenie wału napędowego. Nie może on prawidłowo funkcjonować bez podpory, ponieważ jest nieeleastyczny i zbyt długi.

Budowa podpory

Podpory wałów napędowych zbudowane są z łożyska, korpusu (metalowego lub gumowego) oraz obejmy z metalu, którą mocuje się do podwozia. Kształt i wielkość podpory dobiera się w zależności od pojazdu. Podpory mogą posiadać różną szerokość łożyska.

Uszkodzenie podpory

Oznaką wskazującą na uszkodzenie podpory wału napędowego są drgania pod podłogą pojazdu słyszane najczęściej jako stukanie z okolic podłokietnika, które nasila się zwłaszcza przy skręcaniu pojazdem. Występuje ono z różną częstotliwością i siłą, która uzależniona jest od prędkości jaką osiąga dany pojazd. Często jest ono odczuwane jako „szarpanie" przy ruszaniu z miejsca. Wskazuje ono na zużycie łożyska. Drgania są niebezpieczne, ponieważ powodują zużycie i usterki innych części wału np. krzyżaków, czy łączników. Eksploatacja pojazdu z uszkodzoną podporą może grozić zerwaniem wału napędowego i spowodować wypadek.

Przyczyną uszkodzenia podpory samochodowej często jest zbyt „ostra" jazda, podczas której obrywa się jej gumowa część. Gwałtowne ruszanie z miejsca również nie wpływa korzystnie na trwałość podpory.

Wymiana i naprawa podpory

Naprawę podpory wału napędowego poprzedza diagnoza źródła drgań oraz wyważenie wału. Naprawy najlepiej dokonać w warsztacie. Profesjonalny punkt zapewnia bowiem naprawę (regenerację) każdego typu podpór. Jednak najczęściej zaleca się wymienić uszkodzoną podporę. Dużo tańszą opcją jest zakup podpory używanej, którą można dostać np. w serwisach aukcyjnych, czy wybranych punktach sprzedaży. Jednak nawet fachowcom trudno ocenić jej stopień zużycia i może się okazać, że nie jest ona zbyt trwała. Dlatego najpewniejszym rozwiązaniem jest kupno nowej podpory w sklepie, lub przez Internet, ponieważ wytrzyma dłużej oraz posiada dłuższą gwarancję.

Gdzie można wymienić podporę?

Firma Crystan oferuje wysokiej jakości podpory wału napędowego do samochodów dostawczych, terenowych, osobowych do różnych typów wałów oraz modeli pojazdów: Ford, Iveco, Nissan, Fiat, Volvo, Rover, Opel, Mercedes i Audi. Podpora wysokiej jakości jest dużo trwalsza i sprawi, że dłużej będziesz cieszył się sprawnym technicznie pojazdem. Stanowi więc pewnego rodzaju dłuższą inwestycję. Rzadszy, albo nawet całkowity brak napraw pojazdu, na pewno obniży koszty jego eksploatacji.

cofnij
Crystan.pl - wały napędowe Warszawa, podpory i krzyżaki samochodowe, regeneracja wałów napędowych
Powered by Talem Technologies