Części zamienne - krzyżaki

 

Krzyżaki

 

Krzyżaki to elementy wałów, półosi napędowych maszyn, które są montowane np. w pojazdach ciężarowych. W maszynach i urządzeniach pełnią funkcję przegubów (przeguby krzyżakowe), stanowiąc ruchome połączenie pomiędzy wałami.

Krzyżaki wałów napędowych wykorzystuje się w różnych branżach, najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle, motoryzacji, budowlance, przemyśle.

Budowa krzyżaków

Krzyżak samochodowy składa się z korpusu i łożysk igiełkowych. Korpus wykonany jest z metalu, natomiast łożyska igiełkowe zabezpieczone są specjalnymi pierścieniami.

Uszkodzenie i zużycie krzyżaka

Prawidłowo zamontowany krzyżak samochodowy powinien sprawnie działać przez dłuższy czas, ale podobnie jak i inne urządzenia, czasami ulega uszkodzeniu, albo zwyczajnie się zużywa. W takim wypadku należy go wymienić u fachowca posiadającego odpowiednią wiedzę i umiejętności potwierdzone certyfikatem.

Hałas, albo drgania dobiegające z wału, świadczą zazwyczaj o uszkodzeniu krzyżaka. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jego osadzenie w wale napędowym. O zużyciu krzyżaka świadczą usterki łożysk igiełkowych w tulejkach.

Wymiana i naprawa krzyżaka

Wymianę krzyżaka poprzedza wyważenie wału napędowego, które zaleca się wykonywać w serwisie. Odpowiednio przeprowadzone wyważenie zapewnia sprawne i długie działanie krzyżaka samochodowego, ponieważ nie jest on wówczas narażony na uszkodzenia wynikające np. z niewłaściwego współdziałania ze skrzynią biegów, rozdzielczą, czy mostem.

Rodzaje krzyżaków:

Istnieje wiele różnych typów krzyżaków, które można precyzyjnie dobrać do każdej maszyny, czy urządzenia. Poszczególne typy samochodów i maszyn charakteryzują się inną odpornością na temperaturę, dlatego dobieramy tutaj krzyżaki standardowe, albo przeznaczone do trudniejszych warunków pracy. Krzyżaki samochodowe dopasowujemy również pod względem typu smarowania. Wyróżniamy tutaj: boczne, w łożysku, centralne, samoobsługowe.

Gdzie można wymienić, albo naprawić krzyżaki wału napędowego?

Odpowiednio dobrany krzyżak samochodowy gwarantuje precyzję i właściwe działanie urządzeń, czy maszyny zgodnie z ich zakresem działania.

Krzyżaki można kupić osobiście w wybranych sklepach, albo w Internecie. 

Firma Crystan oferuje ponad 900 modeli krzyżaków do pojazdów: osobowych, ciężarowych, dostawczych, terenowych. Zapewniamy wysoką jakość produktów, która gwarantuje bezpieczną eksploatację. Krzyżaki wałów napędowych naszej firmy idealnie nadają się dla pojazdów pokonujących długie trasy, czy pracujących w trudnych warunkach.

cofnij
Crystan.pl - wały napędowe Warszawa, podpory i krzyżaki samochodowe, regeneracja wałów napędowych
Powered by Talem Technologies